Předběžně upřesněný program zájezdu Rumunsko 2007

Pátek 29. 6.

sraz – 17:00, dobalení, naložení kuchyně a zásob

odjezd 18:00

busem non-stop Praha – Bratislava – Budapest – Hateg – Gura Zlata – Tomeasa 1030 km (cca 16 hod)

v Budapešti vysazujeme 2. řidiče a dál jedeme s jedním řidičem

Sobota 30. 6.

Retezat ... Jezernaté hory. ... Volní koně zrcadlí tváře ve večerních vodách. Hluboké ticho jezer, u kterých bys rád skončil život. Na obrovských balvanitých srázech kývá vítr vzácnými kostřavami a k lidem odtud není nejblíž: co si nepřineseš to nemáš.
Miroslav Nevrlý: Karpatské hry

Putování po jedněch z nejkrásnějších Rumunských hor - pohoří Retezat. Retezat je dokonalou ukázkou ledovcové činnosti někdejšího nejmohutnějšího ledovce rumunských Karpat. Retezat je také pestrost. Velký Retezat je ze žuly, Malý Retezat je vápencový kras. Uvidíme i strmé skalní stěny, velká suťoviska a hlavně kaskádovitě spojená vysokohorská jezera. Jezer je tady na osmdesát a v osmadvaceti žijí ryby. Retezat je již od roku 1935 národním parkem.

 

dobalení a výstup k jezeru Zanoaga (1997 mnm) (cca 4 hod)

Spaní na louce u jezera.

Neděle 1. 7.

Vydáme se přes sedlo J. Judele (2370 m) a sedlo Curmatura Bucurei (2206 m) na nejvyšší vrchol pohoří – Peleagu (2509 m), potom na druhý nejvyšší Papusu (2508 m) a přes vrchol Custura (2457 m) dojdeme do sedla Plaiul Mic (1879 m) nad chatou Buta, kde nás čeká odpočinek po této poměrně náročné túře s velkým převýšením; variantně je možný výstup nalehko na Peleagu a dále kratší túra údolím přes Poianu Pelegii.

Pondělí 2. 7.

Půjdeme přes travnatý vápencový hřeben Malého Retezatu (Retezatul Mic) přes vrcholy Vf. Dragsanu (2080), Vf. Piule (2081) sestoupíme do údolí  řeky Jiu de Vest, kde nás bude čekat autobus. Méně náročná varianta přímo ze sedla Plaiul Mic po silničce údolím.

Autobusem do Petrosani (30 km) – nákup zásob – autobusem k Hotelu Rusu (10 km), výjezd lanovkou do cca 1700 m, spaní na místě, nebo ještě cca 1 hod do sedla 2000m.

Úterý 3.7.

Paring ... Divoké hory. ... Vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany. ....

Miroslav Nevrlý: Karpatské hry

Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2500 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Později půjdeme po rozsáhlých travnatých loukách, které jsou prosté skalních srázů a stěn.

Přes vrchol Carja (2405 m)  vystoupáme na nejvyšší vrchol pohoří – Paringul Mare (2519 m) a dále budeme pokračovat zvlněnou hřebenovkou do sedla Saua Piatra Taiata (2255m), odtud sestoupíme k jezeru Lac Calcescu 1934 m), kde přenocujeme.

Středa 4. 7.

Poklidnou procházkou dojdeme do sedla Grapa Seaca (1598m), kde na nás bude čekat autobus. Zde se najíme, přebalíme a budeme pokračovat do pohoří Sureanu. Přenocujeme v blízkosti autobusu.

Sureanu ... Opuštěné hory.... Vylidněnost, pláně a trávy zde dosahují dokonalosti, úplnosti - vnitřní Mongolsko. Osamělý kůň. Lidského poutníka jsme za tři dny nepotkali. Bědné kobylí chatrče v pastvinách, pastýři na koních letí jako loupežníci, jako vítr. ... liduoprázdné hory: obrovský večerní oheň, jiskry vyletovaly kolmo k nebi, bezvětrná a krásná noc.
Miroslav Nevrlý: Karpatské hry

Šureanu - travnaté hřbety, jakoby zdánlivě nekončící, se táhnou od slunce východu k slunci západu. Pláně jsou opravdovým pasteveckým rájem se spoustou salaší a stád. Nad horami zní zpěv i stařičké flétny bačů a kolorit zvuků, které neodmyslitelně k těmto horám patří, doplňují ovčáčtí psi. Výhodou je, že pro tyto hory není k dostání žádná mapa, scany starých map, které jsou na netu nepokrývají celou naši cestu.

Čtvrtek 5. 7.

Dále půjdeme pohořím Sureanu (někdy nazývané též Sebeš) kolem několika salaší, kde budeme mít možnost popovídat si řečí rukou a nohou s místními bači a za levný peníz koupit sýr.

Půjdeme pohořím Sureanu přes Vf. Buha (1905 m) dojdeme na Poianu Muierii (1670 m) s velkou salaší. Dále budeme pokračovat po travnatém hřebeni půjdeme dále k severu přes polany Smida Mare a Salanele. Utáboříme se pod Vf. lui Patru.

Pátek 6. 7.

Zdoláme nejvyšší vrchol pohoří Vf. lui Patru (2130 m), a přes Ausel (2009m) projdeme nejvyšší partie pohoří: kolem vrcholu Sureanu (2059 m), utáboříme se v širokém sedle před Vf. Negru (1862 m).

Sobota 7. 7.

Přes Vf. Negru (1862 m) po hřebeni většinou po vozové cestě půjdeme přes Steaua Mare (1730 m) a Zebru (1604 m) do sedýlka obklopeného lesem u Vf. Godeanu (1656 m).

Neděle 8. 7.

Kolem trosek Dácké metropole Sarmizegetusa přes osadu Gradistea de Munte (500 m) dojdeme do vesnice Costesti, kde nás bude čekat autobus.

Autobusem pojedeme delší trasu přes Devu (nákupy) do vesnice Garda de Sus (cca 185 km). Táboření v blízkosti autobusu.

Pondělí 9. 7.

Bihor ... Propastné hory. Kraj ponorných řek v Západních Karpatech, kraj pastí v horách Apusenských: nikde v Rumunsku není skvělejší říše vod, které se propadají do země, a vod, které z ní vyvěrají, vod, které mizí v jeskyních a kdesi z jiných opět vytékají. ......
Vladeasa ... Hříběcí hory. Bílí koně, hnědé strže, černí koně, bílé mraky, hnědí koně, černé lesy. Zelené trávy, šimlovatí koně. Pastviny do nedohledna, tři dny jsme nepotkali nepastýřskou duši. ... pastviny s dřevem a dálkami pro tisíce letních táborů, ale liduprázdno.
Miroslav Nevrlý: Karpatské hry

Apuseni (= Bihor + Vladeasa) - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Vydáme se do divokých soutěsek a potemnělých kaňonů, které si voda milióny let ve vápencích vymílala a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Neuvěřitelné propletence jeskynních systémů, kterými se dá celé hodiny procházet, lze najít takřka na každém kroku.

Z vesničky Girda de Sus projdeme soutěskou a vystoupáme k největší zaledněné jeskyni Bihoru – Scarisoara. Zde možnost prohlídky s průvodcem a karbidkami (vstupné asi 40 Kč). Pokračujeme dále přes "poiany" s čilým dřevařským ruchem. Lesem a travnatými pláněmi dojdeme až do krasového království Bihoru – na náhorní planinu Padis.

Úterý 10. 7.

Setkáme se s naším autobusem a další 2-3 noci strávíme na veřejném tábořišti La Grajduri. Výlet nalehko přes vyhlídku Piatra Galbenei, ledovou jeskyni Focul Viu okruhem soutěskou Galbeny kolem nádherných vodopádů k jejímu vývěru.

Středa 11. 7.

Nalehko výlet k ohromujícím Ponorným hradům – Cetatile Ponorului a průchod největší jeskynní branou v Evropě, dále podzemním tunelem Galbeny, který spojuje jednotlivé propasti Ponorných hradů.

Čtvrtek 12. 7.

Nalehko průzkum jeskyní Pestera Neagra, P. Barsa a P. Zapodie.

Pátek 13. 7.

Výlet nalehko tunelovou jeskyní Cetatea Radesii a okruhem kolem soutěsky Somesului Cald – Teplý Someš, kterou si můžeme probrodit vodou.

Sobota 14. 7.

Přejdeme opuštěnými travnatými pláněmi část hřebene pohoří Vladeasa a sestoupíme do vesničky Stina de Vale, kde nás bude čekat náš autobus. Autobusem přes Budapešť ke Komárnu, kde přespíme v kempu (termální koupele, sauna...)

Neděle 15. 7.

Komárno - Praha