Vybavení do hor:

Skoro úplně opsáno z www.ckhoral.cz

Níže uvedený soupis je třeba chápat jako doporučení. Obecně platí, že je třeba zvolit kompromis mezi váhou nesených věcí a jejich nezbytností. Čím menší a lehčí bude váš batoh, tím lépe, ale nesmíte zapomenout na nic opravdu důležitého...

Batoh

přiměřeného objemu, tj. při akcích natěžko se stany cca 60-80 l. Neberte si staré krosny s tlačící kovovou konstrukcí... Pamatujte na to, že žádný batoh není nepromokavý, takže volte buď pláštěnku, která překrývá i batoh nebo pláštěnku speciálně na batoh. Batoh se balí pokud možno tak, že dole a z vnější strany jsou lehčí věci, zatímco u zad budou těžší věci, pozor ale ať vás v zádech netlačí. Pro případné mezivýlety a do busu je vhodný navíc i malý lehčí batůžek (stačí do dvojice).

Stan

důležitá je nízká váha, nepromokavost a dobrá stabilita stanu i v silném větru. Váha stanu pro dva by měla být okolo 3 kg, spíše však pod 3 kg. Nepromokavost se vyjadřuje výší vodního sloupce zvlášť pro tropiko a pro podlahu. Standart je v současnosti pro tropiko 3 000 mm, u extrémnějších stanů spíše již 5 000 mm, pro podlahu 7 000 mm, resp. 10 000 mm. Stan by měl být samonosný, tvarově většinou kupolovitý, stany extrémních sérií mají často hybridní tvary. Do hor se vyvarujte nošení levných nekvalitních stanů a nevhodná jsou již i zastaralá klasická "áčka".

Izolační podložka

karimatka, samonafukovací karimatka nebo alumatka; dle náročnosti akce, ročního období, vašich zvyklostí a nároků. Každá z uvedených možností má své výhody a nevýhody (objem, hmotnost, izolační vlastnosti).

Spacák

přiměřeného tepelného komfortu dle ročního období a destinace cesty, přitom lehký a skladný (nejlépe s kompresním obalem). Nezapomeňte, že noci v horách jsou chladné všude, i na jihu.

Oblečení do hor

nejpraktičtější je systém "vrstvení" ("cibulový" systém), založený na oblékání do více (až pěti) funkčních vrstev.

Základní vrstva na těle – funkční spodní prádlo (termoprádlo) a ponožky odvádějící pot (např. materiály Moira, Klimatex...).

Druhá "civilní" vrstva – trika, mikiny, kalhoty, kraťasy; vrstva by měla být nenasákavá, rychle schnoucí.

Třetí vrstva je tepelná izolace – nejvíce se používají fleecové bundy a další výrobky z tohoto materiálu – čepice, rukavice... Bundy a jiné výrobky z materiálu Windstopper a jemu podobných nahrazují současně i čtvrtou vrstvu.

Čtvrtá vrstva chrání před větrem – používají se šusťákové bundy a kalhoty, výborný je materiál Pertex – velmi lehký, skladný, částečně vodoodpudivý, rychle schnoucí.

Poslední pátá vrstva chrání před promoknutím, současně by ale měla "dýchat" - propouštět vypocené vlhko, což klasické pláštěnky nesplňují. Přesto zvláště pláštěnky, které nám zakryjí i batoh, mají v neextrémních terénech stále své místo, už jen s ohledem na ceny membránového oblečení. Bundy a kalhoty s membránou jsou nepromokavé a přitom propouštějí ven pot (vše samozřejmě do určité míry, v závislosti na kvalitě membrány, stáří materiálu...), obecně jsou do hor vhodnější než pláštěnky.

I do letních hor vám ovšem doporučujeme lehčí rukavice, pokrývku hlavy (nejen do zimy, ale i proti slunci!)... Na druhou stranu je i v horách často velké horko, takže většinou půjdete jen v lehkém triku a kraťasech. Takže mějte s sebou oblečení jak do chladného, tak do horkého počasí.

Vždy mějte s sebou pro případ nouze náhradní oblečení.

Boty

dobré boty do hor jsou základem. Důležité je, abyste měli boty před akcí rozšláplé, brát úplně nové boty do hor je riziko a bolestivým puchýřům se zpravidla v takovém případě nevyhnete. Boty do hor by měly být nepromokavé (alespoň do určité míry, žádná bota není 100 % nepromokavá), se zpevněným kotníkem, nejlépe celokožené. Volba bot závisí na náročnosti terénu. Lehčí trekové boty jsou zpravidla kombinací kůže a textilu. Méně promokavé, s ohledem na stáří materiálu a za určitých podmínek až nepromokavé, jsou samozřejmě boty s mebránou – Gore-tex atd. Boty před akcí nezapomeňte naimpregnovat prostředkem vhodným pro daný typ boty.

Sandály

vždy s sebou. Nejlépe některý z typů současných "páskáčů". Ideální do autobusu, na přezutí se po túře, na tábořiště. Noha potřebuje po výkonu relaxovat, což v uzavřených pohorkách dost dobře nejde...

Návleky

velmi důležité do hor. V zimě zabraňují pronikání sněhu, v létě padání kamínků do bot, chrání před vnikáním vody do bot zhora při dešti. Některé typy nepromokavých kalhot s vhodným uchycením na botu mohou návleky při dešti a ve sněhu nahradit. Často se ovšem v letních horách chodí v kraťasech a právě s návleky.

Teleskopické hole

šetří vaše kolena při klesáních a obecně hodně pomáhají při pohybu v horském terénu, zejména při stoupáních.

Vaření a související potřeby

vařič, přiměřená zásoba paliva, ešus, lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky (v nepromokavém obalu)... Vařiče jsou dnes plynové nebo benzinové. Obsluha plynového vařiče je jednodušší, pohodlná. Kvalitní plynové vařiče jsou třeba české VARy, ke kterým se prodává i velice užitečné hliníkové závětří, které jednoduše nasunete na vařič. Větší plynová bomba 425 až 440 g (VAR, Coleman...) vydrží dle intenzity vaření cca 10-12 dní, menší plynová bomba 220 g vydrží cca 5-6 dní. Během loňské "předvýpravy" se velmi dobře osvědčil moderní benzinový vařič. Nedoporučujeme staré benzinové vařiče typu Juwel či dokonce DDR

Pití

jako lahve na vodu využijete klasické PET lahve, nejlépe nějaké tvrdší, které déle vydrží. Počítejte s tím, že v horách se budete hodně potit a budete mít zvýšené nároky na pití, dodržování pitného režimu je velmi důležité. Dostupnost a frekvence vody v horách je velmi různá v závislosti na typu a poloze pohoří, podloží... Obecně se na osobu nosí dvě lahve 1,5 l, které máte naplněny dle potřeby, pro dvě osoby pak zpravidla tři lahve 1,5 l. Ještě vhodnější jsou hliníkové lahve, které udržují požadovanou teplotu tekutiny. Na lahve existují i izolační obaly. Pije se čistá pramenitá horská voda, do které je dobré rozpustit občas vitamínovou tabletu nebo nápoj v prášku.

Lékárnička

k dispozici bude všeobecná cestovní lékárnička pro všechny účastníky, ale množství léků a zdravotnického materiálu v ní je omezené. Každý účastník (dvojice či skupinka) by měl mít vlastní cestovní lékárničku s osobními léky, základními léky (na nachlazení, snížení horečky, proti bolestem, proti nevolnosti, na průjmové stavy, dezinfekci atd.), obvazovým materiálem, náplastí, náplastmi na puchýře. Kompletní vybavení minimální cestovní lékárničky najdete v příslušné literatuře (např. Boštíková S.: Vysokohorská turistika, 2004) nebo na internetu (např. na stránkách Českého horolezeckého svazu – www.horosvaz.cz).

Doklady a peníze

platný cestovní pas či občanský průkaz se strojově čitelným kódem (děti do 15 let pas), Evropský průkaz zdravotního pojištění; kartička o uzavřeném zdravotním pojištění (máte-li) či jiné doklady vztahující se k pojištění; přiměřené množství finančních prostředků

Další nezbytné vybavení

hygienické potřeby (jen základní – kartáček na zuby, malá pasta na zuby, hřeben, krém, toaletní papír..., neberte prosím celou drogerii:-), krém na opalování s dostatečným UV faktorem, sunblock na rty s dostatečným ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka nebo baterka, šitíčko...

Další věci

foťák, filmy, náhradní baterie, poznámkový blok, propiska... Na škodu není vlastní mapa oblasti, buzola či kompas