Letní sportovní zájezd pro mládež a další zájemce 2022 do Rakouska

Dolomity 2008 42Jako tradičně, i letos pořádáme pro mládež a naše další příznivce letní zájezd, tentokrát pěší do Rakouských Alp.

Účastníci a přihlášky

Děti a mládež od 12ti let, mladší po dohodě s vedoucím zájezdu. Starší v případě, že jsou ochotni snášet společnost mládeže. Maximální počet účastníků je 40 včetně vedoucích. Uzávěrka řádného termínu přihlášek 15. 4. 2022. Pozdější možné do naplnění kapacity. Zájezd se uskuteční při minimálním počtu 25 platících účastníků, maximální počet je 40.

Prihlášku najdete na konci tohoto textu.

Odjezd

Sraz je ve pátek 1. 7. 2022 ve 14:30 hod, v ulici Cukrovarnická 10, Praha 6 - u budovy Fyzikálního ústavu AVČR. V pátek proběhne příprava kuchyně a nakládání. Odjet bychom měli do 15 hod.

Návrat

V neděli 17. 7. 2017 - kolem 16 hod

Doprava

Pronajatým autobusem celkový počet kilometrů by neměl přesáhnout 2000 km. Zkuste, prosím, mít omezené množství věcí tak, abychom nemuseli neustále nakládat a vykládat plno věcí. V pátek a sobotu budeme stanovat na českém území.

Stravování

Pro účastníky je zajištěno celodenní stravování počínaje sobotou 2. 7. ráno, konče lehkým obědem v neděli 17. 7. Stravu bude zajišťovat služba složená z účastníků ve spolupráci s vedoucími. Při horských přechodech, kdy budeme spát na chatách budeme kupovat každému teplou večeři - v nejlevnější variantě - tzv. Bergsteigeressen, případné pití si ale každý bude hradit sám. S ohledem na to, že tři přechody budou třídenní, je třeba počítat, že na tyto přechody dostanou účastníci studenou stravu, případně stravu, kterou si budou moci po cestě ohřát na vlastním malém vařiči (myslíme si ale, že to přežijí i bez vařiče). Na první oběd po cestě dostanou účastníci uvařené jídlo (těstovinový salát, bramborový salát, rozoto) do vlastní click-clak krabičky - je třeba si vzít krabičku správné velikosti.

Je třeba mít s sebou nádobí k jídlu (ešusy) - nepočítáme s tím, že se ponesou do hor, příbory. 

Dietní, vegetariánskou aj. stravu je možno zajistit v omezené míře jen ve spolupráci s dotyčným účastníkem po osobní konzultaci s vedoucím zájezdu. Potřebu speciální stravy uveďte také v přihlášce v poznámce.

Ubytování

Ve vlastních stanech v kempech, na tábořištích, při přechodech ubytování na horských chatách.

Pozor do chat musíte s sebou mít povinně vložku do spacáku - tzv. Hüttenschlafsack - lze koupit, ušít - cena je nepřímo úměrná váze. Na chatě máte k dispozici deku a polštář. Stále ovšem hrozí, že kvůli covidu bude potřeba mít na chaty co nejlehčí spacák a deka a polštář nebudou k dispozici.

Na chatách se spí na velkých společných noclehárních, v některých případech je k dispozici sprcha za poplatek, někdy ani to ne.

Vybavení

 • Pojištění

S ohledem na ubytování na horských chatách je třeba, aby si každý pro tento rok zařídil pojištění/členství Alpenverein - v roce 2022 je toto členství velmi levné s ohledem na dotaci Rakouské vlády, takže se vyplatí již při dvou nocích strávených na chatách. Doporučujeme toto pojištění využít zakoupit co nejdříve a využít i pro další sportovní akce - podrobnosti najdete zde. Toto pojištění, které kryje veškeré aktivity kromě výstupů nad hory vyšší, než 6 000 m, je zároveň poukazem ke slevě na horských chatách v Alpách - většinou se jedná o slevu 50 %, tedy za noc místo 24 EUR jen 12 EUR. Velmi často se vyplatí, že členství zakoupí rodiče, a všechny jejich děti do 26 let dostávají průkaz zdarma. Také pro starší lze zakoupit pojištění “páru”, i když nejsou sezdaní. 

Pěší

Kvalitní boty (silně doporučujeme pohory - na několika místech budeme velmi pravděpodobně procházet sněhem), dobrou pláštěnku (půjdeme i za deště), menší kletr (jídlo na třídenní přechod,  láhev na vodu, vložku do spacáku (nebo tenký spacák viz výše), případně teplejší oblečení, malý ručník, dále pak sluneční brýle, krém s UV faktorem, čelovka nebo baterka, osobní lékárnička, náplasti, repelent na hmyz. ). Do batohu se musí vejít i jídlo a ferratové vybavení - helma může být na batohu. Ve větších výškách v horách mohou být teploty i kolem nuly, ale také přes 20 stupňů, záleží na momentální situaci.

Vybavení na ferraty - zajištěné cesty

Během zájezdu si budou moci účastníci projít několik ferrat - tzv. zajištěných cest. Některé velmi lehké ferraty (spíše tedy řetězy) budou přímo na cestě (ty se ale běžně chodí bez vybavení, ostatní budou pro zájemce. Na obtížnější ferraty je třeba mít odpovídající vybavení - tzv. ferratový set - tedy sedák a ferratovou brzdu a také helmu. Pro část lidí je máme k zapůjčení (helmy můžeme zapůjčit vodácké - těžší než horolezecké), ale bude vhodné, když se vám podaří další vybavení si vypůjčit. V každém případě by všichni měli mít alespoň sedák se smyčkou a starší karabinou (může dojít k jejímu odření) - pro lehké cesty. Smyčky zapůjčíme.

Souhrn potřebného vybavení

 • sedák (všichni),
 • ferratová brzda + helma (ti, co půjdou na ferraty),
 • horolezecké lano (dle domluvy),
 • kvalitní boty do hor (viz výše),
 • batoh na přechody (viz výše),
 • spací pytel do stanu,
 • vložku do spacáku na chaty,
 • karimatku,
 • stan do dvojic/trojic,
 • jídelní soupravu (ešus či misky), příbory, hrnek na pití, ostrý nůž,
 • láhev na vodu,
 • běžné oblečení na dobu zájezdu,
 • dobrá pláštěnka,
 • hygienické potřeby, opalovací krémy, brýle proti slunci,
 • osobní léky,
 • pojištění Alpenverein,
 • platná občanka,
 • průkazka zdravotní pojišťovny.

Vítané jsou hudební nástroje.

Doklady

Legitimaci zdravotní pojišťovny platnou v rámci EU, občanský průkaz nebo pas, průkazku Alpenverein. S ohledem na to, že se jedná o sportovní zájezd, nepožadujeme přímo potvrzení lékaře či bezinfekčnost. Žádáme však upozornění na možné zdravotní komplikace účastníka - alergie, předepsané léky, nedoléčené zdravotní problémy, stravovací omezení apod

Mobilní telefony

Každý účastník by měl mít každý vlastní mobil. Je ale potřeba počítat s tím, že na horských chatách většinou není možné mobily dobíjet, takže je dobrá i případně nějaká powerbanka.
Pokud budeme spát v kempech, tak mám vždy zaplacenou také elektrickou přípojku a bereme s sebou docela dost "psů", aby pro každého zbyla alespoň jedna zásuvka 230 V, pokud si ale vezmete vlastní krátkou vícezásuvkovou prodlužku, může to pomoci. Zároveň je užitečné mít na mobil látkový pytlík, do kterého ho během nabíjení zavřete a tím snížíte chaos v "elektrárně" i pravděpodobnost, že vám někdo mobil vytáhne omylem z nabíjení.

Mapy

Účastníci nedostanou žádné papírové mapy, doporučuji ale mít nainstalované v mobilu mapy.cz s off-line mapami Rakouska a také mapy našeho zájezdu https://en.mapy.cz/s/manusudada 

.

Program

Program zájezdu vychází z mnoholetých zkušeností organizátorů se obdobnými zájezdy pro mládež. Základní trasy by neměly být příliš obtížné, autobus nás bude celou cestu doprovázet, takže v případě problémů lze některou část cesty vynechat - ale ne úplně vždy.

Podrobný program cesty najdete zde, případně zde v podobě mapy. Z různých příčin může dojít k modifikaci programu, s ohledem na nutnost rezervace ubytování na chatách pro takto velkou skupinu nebudou změny programu výrazné.

 • Upozornění

S ohledem na současný valečný stav na Ukrajině si účastníci s sebou nesmí brát papoušky!!!

Cena zájezdu

Plná cena zájezdu je 12 500 Kč. Rodinným příslušníkům zaměstnanců FzÚ budou odbory kromě toho přispívat podle interních směrnic. Zájezd je pořádán jako neziskový, pokud bude výsledná cena nižší, bude přeplatek vrácen účastníkům.

Kapesné

Účastníci budou mít zajištěnou celodenní stravu a placené veškerou dopravu a ubytování. Až na výjimky nebude hrazeno vstupné do muzeí a dalších kulturních zařízení. Kapesné tedy stačí k zakoupení pití na chatách, sladkostí, drobností atd. a na vstupy do muzeí apod. V Rakousku i Itálii se platí EUR, na chatách ovšem lze platit kartou je výjimečně.

Placení zájezdu

Cenu zájezdu 12 500 Kč do 10 . 5. 2022 (případně je možné do 10. 5. zaplatit zálohu 6 000 Kč a zbytek doplatit do 15. 6.). To se netýká zaměstanců FzÚ a rodičů účastníků, zaměstnaných ve FzÚ, za které bude zájezd platit FzÚ a rozdíl uhradí zaměstnanci přímo ústavu. Cenu zájezdu je třeba uhradit bankovním převodem, na účet TJ Solidus č. 107-9318560287/0100 (jako variabilní symbol uveďte rodné číslo účastníka, v případě placení za více lidí stačí zaplatit jedním převodem). V případě zájmu vystaví TJ Solidus fakturu pro zaměstnavatele rodičů dítěte. Kontaktujte, prosím, vedoucího zájezdu.

Pořadatel

Pořádá Turistický oddíl mládeže TJ Solidus. Kurz je pořádán dobrovolnými neplacenými vedoucími na neziskovém základě, z čehož plyne, že ne vždy je vše na profesionální úrovni. Při přípravě zájezdu nebylo ublíženo žádnému zvířeti

Spojeni během zájezdu

724 698 016 - během zájezdu se budeme, jako tradičně dávat stručné informace na blog TOM Solidus. Fakt, že se některý den zpráva neobjeví neznamená, že máme nějaké potíže, ale spíše to, že nestíhám, není signál, nebo mám vybité baterie.

S případnými dotazy a nejasnostmi se prosím obraťte na mne.

ing. Jiří Dlouhý

tel:  724 698 016, 603 841 304

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Přihláška