Letní sportovní zájezd pro mládež a další zájemce 2023 Norsko

Letní sportovní zájezd pro mládež a další zájemce 2023 Norsko

 DSC2512Informace a přihlášky k našemu tradičnímu letnímu zájezdu pro děti, mládež i odolné dospělé tentokrát do Norska.

Přihlášku najdete na konci této stránky

Účastníci a přihlášky: Kapacita zájezdu je v tomto momentě již naplněna, další přihlášení jsou zatím pouze jako náhradníci. Zájezd je určen především pro děti a mládež od 12 let, mladší po dohodě s vedoucím zájezdu. Starší v případě, že jsou ochotni snášet společnost mládeže a bude volné místo. Maximální počet účastníků je 40 včetně vedoucích.
 

Odjezd: Pátek 30. 6. 2023 ve 14 hod v Cukrovarnické ulici č. 10, u budovy Fyzikálního ústavu AV ČR

Návrat: V neděli 16. 7. 2023 po 17. hodině !!! POZOR - dojezd nebude do Cukrovarnické, ale na adresu José Martího 2 - blízko metra Nádraží Vokovice

Doprava: Pronajatý autobus s vlekem na kola

Stravování: pro účastníky je zajištěno celodenní stravování počínaje sobotou 1. 7. ráno (snídaně na trajektu), konče lehkým obědem v neděli 16. 7. Pokud by měl někdo problém s první večeří, určitě se nějaké jídlo najde. Stravu bude zajišťovat služba složená z účastníků ve spolupráci s vedoucími. Je třeba mít s sebou nádobí k jídlu (ešusy), příbory. Jídlo bude spíše méně masové, ale nebude úplně vegetariánské. Případné specifické požadavky na nějakou dietu je třeba projednat s vedením zájezdu, ve spolupráci s účastníkem jsme schopni zajistit většinu požadavků

Ubytování: ve vlastních stanech, ve dvou velkých společných stanech v kempech a volně v přírodě. Jako tradičně bereme dva velké stany - pavilony.

Program:

Celá trasa je zanesena do mapy zde: https://mapy.cz/s/deresejavo

 • 0. den - noční přejezd Německa do Rostocku
 • 1. den - brzy ráno trajektem Rostock-Gedser, dále přejezd Dánska,prohlídka Kodaně na kolech, spaní na tábořišti na sever od Kodaně, seznamovací hry, 
 • 2. den - ráno autobusem do Marstrandu, tam vypůjčení mořských kajaků a na kajacích mezi ostrůvky Göteborského archipelaga na opuštěný ostrov, kde bude přenocování ve vlastních stanech,
 • 3. den - ráno na lodích zpět do půjčovny, autobusem do kempu na kraji Osla, večer prohídka části Osla na kolech
 • 4. den - ráno na kolech prohlídka zbytku Osla - zvláště poloostrova Bygdoy - muzea, po obědě autobusem na západ na začátek Rallarvegen, na kolech na těžko prvních cca 30 km Rallarvegen (prašná cesta sjízdná autem, mírné stoupání), přespání ve stanech někde před nejvyšším bodem, asi ještě před Finse. Celá trasa má 82 km, první 40 km mírné stoupání do 1343 m, dále klesání až k hladině moře. Trasa na mapách.
 • 5. den  - zbylých 50 km Rallarvegen (postupné klesání, dobře sjízdná polní cesta, u stanice Vatnahalsen kus velmi prudké klesání, dále příjemné pozvolné klesání, ke konci asfalt), ve Flamu v přístavu naložení kol a přesun autobusem k NP Jotunheimen, spaní v kempu
 • 6. den - pro většinu začátek třídenního přechodu Jotunheimen, na začátku trek Besseggen, dle některých průvodců jeden z 20 nejhezčích treků na světě. Ti, co nebudou chtít na třídenní trek pojedou lodí, nebo stezkou podél vody a přes Besseggen se budou vracet. Spaní v přírodě. Celková délka třídenního treku 53 km, první den stoupání z 1000 na 1700 a zpět na 1000, druhý den stoupání 1000 > 1425 >1000>1500, třetí den sestup na 1050 a vodorovná cesta kolem jezera. Celá trasa na mapě.
 • 7. den - pokračování treku, ti co nepůjdou na třídenní trek, tak si udělají program na kolech kolem jezer, spaní v přírodě
 • 8. den - dokončení treku, autobusem přiblížení k Dombåsu, spaní v přírodě u řeky.
 • 9. den - sjezd na kolech na lehko relativně hlavní silnicí z Dombåsu k Trollí stěně, ubytování v kempu -  silnice vede prakticky celou cestu dolů z kopce, kolem krásných vodopádů, část lze jet mimo hlavní silnici, posledních cca 30 km je nutná jízda po silnici 1. třídy, autobus jede celo dobu stejnou silnicí - lze tedy cestu zkrátit. Ubytování v kempu pod Trollí stěnou. Celkem 108 km. Trasa na mapách zde.
 • 10. den - na kolech na lehko - Trollí schody nahoru a pak příjemný sjezd do Valldalu - autobus jede jinou cestou, cestu tedy nelze zkrátit. Asfaltová silnice s mírným provozem, částečně po vedlejší silničce. Po výjezdu nad Trollstegen může být pěší výlet na vrchol Trollí stěny s návratem po stejné cestě. Ubytování v kempu ve Valldalu. Prvních 10 km stoupání z 0 na 917, zbylých 37 km pozvolné klesání až na 0. Trasa na mapách zde.
 • 11. den - na kolech na lehko - z Valldalu trajektem do Eidsdalu - stoupání k Eidsdalskému jezeru - na závěr sjezd serpentýnami do Geirangerského fjordu. Z Geirangeru trajektem fjordem do Hellesyltu (s komentovanou plavbou - vodopády, staré statky...). Ubytování v kempu ve Hellesyltu. Prvních 8 km po rovině, pak 12 km pozvolně na 650 m, pak serpentýny s nádhernými výhledy do fjordu, celkem 34 km, poté skoro 20 km trajektem. Trasa na mapách zde.
 • 12. den - dopoledne přesun busem k NP Rondane, přebalení a 1. část dvoudenního treku, spaní v přírodě. První den stoupání z 900 na 1470, zbytek trasy plynulé klesání až na 770. Celkem 40 km. Trasa na mapách zde.
 • 13. den - zbytek treku, sbalení, busem ještě kus na jih, spaní kemp Oslo.
 • 14. den - cesta zpět na jih s prohlídkou Göteborgu, spaní na tábořišti u Kodaně
 • 15. den - cesta přes Dánkso na trajekt do Rostocku, přespání v kempu u Berlína
 • 16. den - busem návrat domů

Všeobecná charakteristika programu 

cyklo: jeden dvoudenní výlet natěžko, zbylé tři dny nalehko nepříliš náročné trasy 

pěší/kulturní: jeden třídenní a jeden dvoudenní trek s veškerým vybavením i jídlem, návštěvy některých měst

vodní: moře, dva půldny na vypůjčených mořských kajacích

ostatní: různé hry, hrátky,večerní sezení u ohně (pokud to sucho dovolí)

Další možné změny budou dány momentálními podmínkami, počasím, kondicí účastníků apod.

Vybavení

Cyklistické:  Každý si zajistí vlastní otestované jízdní kolo (trekové, nebo crossové) schopné vydržet plánované trasy na zájezdu, povinně náhradní duši dle velikosti vašich plášťů, základní nářadí a lepení, ventilky a brzdové špalky, resp. brzdové destičky pro ty, co mají kotoučové brzdy, doporučujeme mít s sebou také tzv. patku přehazovačky pro vaše kolo - je jich mnoho druhů a často dochází během našich zájezdů k jejich ohnutí). Na Rallarvegen velmi doporučujeme mít nosič a pokud možno i brašny na kolo. Také pomůže "gumicuk" na přivázání dalších věcí na nosič. Zkontrolujte si, prosím, stav svého řetězu – postupně se vytahuje a po cca 1500 km je třeba ho vyměnit. Vlastní pláště je třeba mít nové, nebo zánovní. Vyžadujeme používání helmy na silnici i v terénu. Je třeba mít kolo vybavené předním i zadním světlem (blikačkou) a mít s sebou zámek na kolo. Účastníci si mohou stáhnout jednotlivé trasy do mobilu, nebudeme rozdávat tištěné mapy. Je třeba počítat s tím, že může také pršet a že pojedeme i v dešti. Určitě je dobré mít nepromokavý obal na mobil. V autobuse bude nářadí na opravy kol, s sebou budeme vozit jen základní nářadí.

Pěší: Kvalitní boty, měly by stačit i kvalitní kotníkové boty, teplejší oblečení, pláštěnka nebo pončo, sluneční brýle, krém s UV faktorem,  vhodný je spolehlivý a skladný vařič (VAR, Campingaz ad.), nádoba na vaření, osobní lékárnička, batoh na třídenní cestu s plným vybavením. Vemte si s sebou také tzv. klik-klak krabičku velikosti toho, co sníte na oběd. Na cestu do něj v některých případech dostanete uvařené jídlo (např. těstovinový salát, rizoto apod.) abychom nemuseli po cestě tolik vařit.

Vodní: není třeba zvláštní vybavení, jede se v podstatě po klidné vodě. Dobré je mít hodně nepromokavý obal na mobil a doklady. I zde využijete skladný vařič. Na vodě si budete vařit snídani sami v malých skupinkách. Určitě doporučujeme repelent proti komárům.

Stany: Domluvte si místa ve stanech tak, ať nevozíme zbytečně mnoho stanů navíc. Doporučené jsou menší stany. Na přechodech si ponesete stan s sebou na zádech, na lodích budete stany vozit s sebou na lodích.

Mobilní telefon: Je nanejvýš vhodné, aby měl účastník s sebou mobilní telefon. Přes všechno úsilí se může stát, že, zvláště na kolech a ve městech dojde k tomu, že se někdo ztratí ap. Je však třeba počítat s tím, že třeba někdy nebude možností telefon dobíjet, takže se může hodit i powerbanka. V Norsku platí stejné tarify jako ve státech EU, tedy hovory a data za stejných podmínek, jako v ČR. Velmi doporučujeme si stáhnout do mobilu offline mapy.cz pro Norsko, jižní Švédsko a Kodaň.

Ostatní: Běžné oblečení na dobu zájezdu (skandinávské počasí je dost nevyzpytatelně, můžeme mít 14 dní s dešti, mlhami a teplotami pod 10 °C a můžeme mít velká vedra), hygienické potřeby, psací potřeby, osobní léky. Určitě si vemte přípravky proti komárům. Vítané jsou hudební nástroje.

Při jízdě na kole po veřejných komunikacích jsou účastníci povinní plně dodržovat dopravní předpisy a počítat s tím, že jsou pro některé řidiče "neviditelní". Nesmí jezdit více lidí vedle sebe a na veřejných silnicích je dle předpisů zakázáno mít sluchátka. 

Zabalení na cestu na sever: Je třeba mít zabaleno takto:

 • Kletr, který bude buď v kufru autobusu, nebo na zadních sedadlech - do tohoto kletru si dejte věci, které nebudete potřebovat až do sobotního večera.
 • Taška pod sedadlo - tam si dejte věci, které budete potřebovat po cestě - tedy jídelní příbory, hrnek, hygienické potřeby, případné léky po cestě.
 • Stan - mějte samostatně, budeme je zřejmě dávat do kufru vleku.
 • Cyklistické helmy - také zvlášť budeme mít také asi v ochranných taškách ve vleku.

Doklady: 

 • průkazku zdravotní pojišťovny, 
 • platný občanský průkaz nebo pas (Norsko je v Schengenu, ale s ohledem na migrační problémy nás mohou stejně na hranicích kontrolovat)

S ohledem na to, že se jedná o sportovní zájezd, nikoliv dětský tábor, nepožadujeme potvrzení lékaře či bezinfekčnost, žádáme však upozornění na možné zdravotní komplikace účastníka - alergie, předepsané léky, nedoléčené zdravotní problémy, stravovací omezení apod. V případě storna ze zdravotních důvodů bude vrácen účastnický poplatek.

Pojištění: Všichni účastníci jsou pojištěni základním úrazovým pojištěním v rámci hromadné pojistky uzavřené ČUS. Další speciální pojištění nebude uzavíráno. Velmi doporučujeme mít uzavřené pojištění léčebných výdajů, které bude pokrývat případné zdravotní problémy, není třeba mít zahrnuté rizikové sporty. Pro ty, co mají ISIC průkazy doporučujeme velmi výhodné ISIC pojištění.

Upozornění: s ohledem na možnost výskytu jantaru na pobřeží Baltu si účastníci s sebou nesmí brát papoušky!!!

Cena zájezdu: Plná cena zájezdu je 18 000 Kč. Rodinným příslušníkům zaměstnanců FzÚ budou odbory kromě toho přispívat podle interních směrnic. Zájezd je pořádán jako neziskový, pokud bude výsledná cena nižší, bude přeplatek vrácen účastníkům.

Kapesné: Účastníci budou mít zajištěnou celodenní stravu a placené veškerou dopravu a ubytování. Kapesné tedy stačí k zakoupení sladkostí, drobností atd. V Norsku by mělo jít všude platit kartou.

Placení zájezdu: Zálohu ve výši 10 000 Kč do 15. 5. 2023. Doplatek ve výši 8 000 Kč uhraďte, prosím, do 25. 6. 2023. Pokud zaplatíte rovnou celou částku, nebudeme se zlobit. To se netýká zaměstnanců FzÚ a rodičů účastníků, zaměstnaných ve FzÚ, za které bude zájezd platit FzÚ a rozdíl uhradí zaměstnanci přímo ústavu. Cenu zájezdu je třeba uhradit bankovním převodem, na účet TJ Solidus č. 107-9318560287/0100  (jako variabilní symbol uveďte rodné číslo účastníka, v případě placení za více lidí stačí zaplatit jedním převodem). V případě zájmu vystaví TJ Solidus fakturu pro zaměstnavatele rodičů dítěte. Kontaktujte, prosím, vedoucího zájezdu.

Pořadatel: Pořádá Turistický oddíl mládeže TJ Solidus. Kurz je pořádán dobrovolnými vedoucími na neziskovém základě, z čehož plyne, že ne vždy je vše na profesionální úrovni.

Spojeni během zájezdu: 724 698 016 - během zájezdu se budeme, jako tradičně dávat stručné informace na blog TOM Solidus. Fakt, že se některý den zpráva neobjeví neznamená, že máme nějaké potíže, ale spíše to, že nestíhám, není signál, nebo mám vybité baterie.

S případnými dotazy a nejasnostmi se prosím obraťte na mne.

ing. Jiří Dlouhý
tel:  724 698 016
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihláška