Letní sportovní zájezd pro mládež a další zájemce 2024 Francouzské Alpy

Letní sportovní zájezd pro mládež a další zájemce 2024 Francouzské Alpy

Informace a přihlášky k našemu tradičnímu letnímu zájezdu pro děti, mládež i odolné dospělé tentokrát do Francouzských Alp.

Zájezd je plně obsazený - další přihlášení budou pouze jako náhradníci. Přihlášku najdete na konci této stránky

Účastníci a přihlášky: Zájezd je určen především pro děti a mládež od 12 let, mladší po dohodě s vedoucím zájezdu. Starší v případě, že jsou ochotni snášet společnost mládeže a bude volné místo. Maximální počet účastníků je 40 včetně vedoucích. Užávěrka řádných přihlášek je 30. 3. 2024, pozdější přihlášky dle dostupných kapacit.
 

Odjezd: Sraz a nakládání je v pátek 28. 6. 2024 ve 14 hod v Cukrovarnické ulici č. 10, u budovy Fyzikálního ústavu AV ČR

Návrat: V neděli 14. 7. 2024 cca v 16 hod, tamtéž.

Doprava: Pronajatý autobus s vlekem na kola

Stravování: pro účastníky je zajištěno celodenní stravování počínaje sobotou 29. 6. ráno, konče obědem v neděli 14. 7. Pokud by měl někdo problém s první večeří, určitě se nějaké jídlo najde. Stravu bude zajišťovat služba složená z účastníků ve spolupráci s vedoucími. Je třeba mít s sebou nádobí k jídlu (ešusy), příbory. Jídlo bude spíše méně masové, ale nebude úplně vegetariánské. Případné specifické požadavky na nějakou dietu je třeba projednat s vedením zájezdu, ve spolupráci s účastníkem jsme schopni zajistit většinu požadavků

Ubytování: ve vlastních stanech, ve dvou až třech velkých společných stanech v kempech a volně v přírodě. Jako tradičně bereme dva velké stany - pavilony a k tomu jeden nový tunelový stan

Všeobecná charakteristika programu 

cyklo: 4 jednodenní cyklotrasy - většinou v horách, další cesty na kolech k návštěvě měst

pěší/kulturní: jeden třídenní a jeden dvoudenní trek s veškerým vybavením i jídlem, jeden celodenní trek bez vybavení

vodní: půlednní splutí relativně obtížné řeky na raftu s komerčním průvodcem

ostatní: různé hry, hrátky,večerní sezení u ohně (pokud to místo dovolí)

Další možné změny budou dány momentálními podmínkami, počasím, kondicí účastníků apod.

Podrobný program:

Program bude ještě upřesňován dle aktuálních rezervací v kempech a také na základě připomínek účastníků.

Pátek 28. 6.

Naložení autobusu a kol, přejezd do kempu Sycherák u Tachova, seznamování

Sobota 29. 6.

Celý den pojedem autobusem přes Německo až k městu Freiburg in Breisgau, tam sundáme kola a na nich si prohlédneme malebné centrum města a také udržitelnou čtvrť Vauban. Poté projedeme místními vinicemi k řece Rýn, a na francouzském břehu skončíme v malém kempu v městě-pevnosti Neuf-Brisach.

Neděle 30. 6. 

Ráno vyjedeme do nedalekého města Colmar - Francouzských Benátek. Po prohlídce naložíme kola a pojedeme celý den autobusem přes Švýcarsko do blízkosti alpské obce Huez.

Pondělí 1. 7.

Ráno nás autobus vyveze do horského střediska L'Alpe d´Huez, sundáme kola, projedeme některé horské singl - treky ve středisku a poté postranní silničkou sjedeme do údolí k jezeru Chambon, kde kola naložíme a budeme busem pokračovat do dalšího kempu u Brianconu. (Základní trasa 30 km, 560 m stoupání, 1200 m klesání)

Úterý 2. 7. 

Z lesního kempu u Brianconu se vydáme na kolech na horskou etapu přes hory do Brianconu a zpět do kempu. 60 km, 1650 m nahoru i dolů. Polovina trasy není po asfaltu  Podrobný popis trasy najdete zde.. Zdatní jedinci si mohou přidat ještě výjezd k pevnostem Fort de Lenlon a Fort de l' Olive.

Kdo by se necítil na tuto horskou trasu, bude k dispozici výrazně méně stoupající trasa údolím. V odpoledních hodinách bychom mohli sledovat okolejedoucí Tour de France.

Středa 3.7. 

Ráno sbalíme své věci a přesuneme se do vlastního národního parku Ecrins, kde po obědě vyjdeme na dvoudenní trek s plnou zátěží. (15 km, 1000 m nahoru i dolů). Spát budeme u některého z jezer na trase.

Čtvrtek 4. 7. 

Dokončíme náš pěší trek a přesuneme se do kempu u říčky La Biaysse, kde si trochu odpočineme a připravíme se na páteční cykloetapu.

Pátek 5. 7.

Přímo z kempu vyjedeme na kolech podél řeky Durance, prohlédneme si po cestě "Velkou Díru Durance", nakoupíme zásoby v městečku Embrun, které si také prohlédneme a budeme pokračovat klikatou silničkou nad přehradou do údolí řeky Ubaya. Část cyklostezky povede tunely bývalé železniční tratě. Skončíme v kempu v městečku Le Lauzet-Ubaye

Sobota 6. 7.

Tento den bychom měli věnovat odpočinku a raftování v peřejích řeky Ubaya

Neděle 7. 7.

Přesuneme se autobusem dále na jih, zakempujeme nedaleko kaňonu Verdon, odpolední vyjížťka na kolech

Pondělí 8. 7. 

Tento den si projdeme Grand Canyon Verdon, případně zájemci si udělají výjižku na kolech, zůstáváme ve stejném kempu.

Úterý 9. 7.

Ráno se busem se přesuneme do horského střediska Isola 2000 (2.073 m). Odtud vyrazíme na první etapu našeho třídenního treku inspirovaného cestovkou Kudrna. Přes sedlo Baisse du Druos (2.628 m) se přehoupneme do italského přírodního parku ALPI MARITIME. Cesta nás dovede kolem jezer Laghi di Viascura k jezeru Lago del Claus (2.350 m), u jehož břehů se utáboříme. (↔ 9,5 km, 5 hod., ↑ 680 ↓ 420 m)

Středa 10. 7.

Z tábořiště vystoupáme kolem malebných jezer Fremamorta do hraničního pasu Col de Cerise (2.543 m). Z něj již stezka vede francouzským národním parkem MERCANTOUR, kolem nádherného ledovcového jezera Lac du Mercantour. O kus dál se utáboříme na druhou noc . (↔ 16 km, 8 hod., ↑ 1380 ↓ 1330 m)

Čtvrtek 11. 7.

Podél břehů Lac de Trécolpas namíříme přes sedlo Pas des Ladres (2.448 m) a Col de Fenestre (2.474 m) do obce Boreon. Krom poutníků zde můžete pozorovat též kamzíky, sviště, kozorohy a zbytky hraničního opevnění. (↔ 11 km , 6,5 hod., ↑ 480 ↓ 1445 m). Autobus nás pak doveze do nedalekého kempu.

 Pátek 12. 7.

Busem se ráno přesuneme nad italské městečko,  kde sundáme kola, sjedem dolů k moři a podél břehu Středozemního moře pojedeme na východ. Většina trasy zde povede vyhrazenou cyklostezkou včetně několika cyklotunelů. Měli bychom mít dost času na vykoupání v moři. Na konci naložíme kola a busem  pojedem do kempu u Modeny.

Sobota 13. 7.

Z kempu v Modeně pojedeme celý den přes Alpy do kempu u Kufsteinu (Hranice Rakouska a Německa)

Neděle 14.7.

Autobusem od Kufsteinu pojedeme a  pojedeme až do Prahy 

Program ve formě tabulky

Program na mapě

Vybavení

Cyklistické:  Každý si zajistí vlastní otestované jízdní kolo (trekové, nebo crossové) schopné vydržet plánované trasy na zájezdu, povinně náhradní duši dle velikosti vašich plášťů, základní nářadí a lepení, ventilky a brzdové špalky, resp. brzdové destičky pro ty, co mají kotoučové brzdy, doporučujeme mít s sebou také tzv. patku přehazovačky pro vaše kolo - je jich mnoho druhů a často dochází během našich zájezdů k jejich ohnutí). Zkontrolujte si, prosím, stav svého řetězu – postupně se vytahuje a po cca 1500 km je třeba ho vyměnit. Vlastní pláště je třeba mít nové, nebo zánovní. Vyžadujeme používání helmy na silnici i v terénu. Je třeba mít kolo vybavené předním i zadním světlem (blikačkou) a mít s sebou zámek na kolo. Účastníci by si měli stáhnout jednotlivé trasy do mobilu, nebudeme rozdávat tištěné mapy. Je třeba počítat s tím, že může také pršet a že pojedeme i v dešti. Určitě je dobré mít nepromokavý obal na mobil. V autobuse bude nářadí na opravy kol, s sebou budeme vozit jen základní nářadí. Je třeba počítat s tím, že zvláště horská etapa z Brianconu je z velké části po šotolině. Na kole tentokrát nemusíte mít nosič - budeme si s sebou vozit jen věci na jednodenní vyjížďky.

Pěší: Kvalitní boty, pokud možno pohory, měly by stačit i kvalitní kotníkové boty, teplejší oblečení, pláštěnka nebo pončo, sluneční brýle, krém s UV faktorem,  vhodný je spolehlivý a skladný vařič (VAR, Campingaz ad.), nádoba na vaření, osobní lékárnička, batoh na třídenní cestu s plným vybavením. Vemte si s sebou také tzv. klik-klak krabičku velikosti toho, co sníte na oběd. Na cestu do něj v některých případech dostanete uvařené jídlo (např. těstovinový salát, rizoto apod.) abychom nemuseli po cestě tolik vařit. Je dobré mít teplejší spacák, na horách budeme spát relativně vysoko (2500 m) a může tam být zima. 

Vodní: není třeba žádné vybavení, vše dostanete půjčené od provozovatele raftingu

Stany: Domluvte si místa ve stanech tak, ať nevozíme zbytečně mnoho stanů navíc. Doporučené jsou menší stany. Na přechodech si ponesete stan s sebou na zádech.

Mobilní telefon: Je nanejvýš vhodné, aby měl účastník s sebou mobilní telefon. Přes všechno úsilí se může stát, že, zvláště na kolech a ve městech dojde k tomu, že se někdo ztratí ap. Je však třeba počítat s tím, že třeba někdy nebude možností telefon dobíjet, takže se může hodit i powerbanka. Velmi doporučujeme si stáhnout do mobilu offline mapy.cz pro Francii, Německo (jihozápad) a Itálii (pobřeží Jadranu okolo San Rema)

Ostatní: Běžné oblečení na dobu zájezdu, hygienické potřeby, psací potřeby, osobní léky. Vítané jsou hudební nástroje.

Při jízdě na kole po veřejných komunikacích jsou účastníci povinní plně dodržovat dopravní předpisy a počítat s tím, že jsou pro některé řidiče "neviditelní". Nesmí jezdit více lidí vedle sebe a na veřejných silnicích je dle předpisů zakázáno mít sluchátka. 

Zabalení na cestu: Je třeba mít zabaleno takto:

  • Kletr, který bude buď v kufru autobusu, nebo na zadních sedadlech.
  • Taška pod sedadlo - tam si dejte věci, které budete potřebovat po cestě - tedy jídelní příbory, hrnek, hygienické potřeby, případné léky po cestě.
  • Stan - mějte samostatně,
  • Cyklistické helmy - také zvlášť budeme mít také asi v ochranných taškách ve vleku.

Doklady: 

  • průkazku zdravotní pojišťovny, 
  • platný občanský průkaz nebo pas
  • u dětí do 15 let Souhlas zákoného zástupce s krátkodobým vycestováním dítěte do zahraničí 

S ohledem na to, že se jedná o sportovní zájezd, nikoliv dětský tábor, nepožadujeme potvrzení lékaře či bezinfekčnost, žádáme však upozornění na možné zdravotní komplikace účastníka - alergie, předepsané léky, nedoléčené zdravotní problémy, stravovací omezení apod. V případě storna ze zdravotních důvodů bude vrácen účastnický poplatek.

Pojištění: Všichni účastníci jsou pojištěni základním úrazovým pojištěním v rámci hromadné pojistky uzavřené ČUS. Další speciální pojištění nebude uzavíráno. Velmi doporučujeme mít uzavřené pojištění léčebných výdajů, které bude pokrývat případné zdravotní problémy, není třeba mít zahrnuté rizikové sporty. Pro ty, co mají ISIC průkazy doporučujeme velmi výhodné ISIC pojištění.

Upozornění: s ohledem na současnou nejasnou situaci s migranty na francouzsko-italské hranici si účastníci s sebou nesmí brát papoušky!!!

Cena zájezdu: Plná cena zájezdu je 15 000 Kč. Rodinným příslušníkům zaměstnanců FzÚ budou odbory kromě toho přispívat podle interních směrnic. Zájezd je pořádán jako neziskový, pokud bude výsledná cena nižší, bude přeplatek vrácen účastníkům.

Kapesné: Účastníci budou mít zajištěnou celodenní stravu a placené veškerou dopravu a ubytování. Kapesné tedy stačí k zakoupení sladkostí, drobností atd. Ve Francii by mělo jít všude platit kartou.

Placení zájezdu: Zálohu ve výši 10 000 Kč do 15. 5. 2024. Doplatek ve výši 5 000 Kč uhraďte, prosím, do 25. 6. 2024. Pokud zaplatíte rovnou celou částku, nebudeme se zlobit. To se netýká zaměstnanců FzÚ a rodičů účastníků, zaměstnaných ve FzÚ, za které bude zájezd platit FzÚ a rozdíl uhradí zaměstnanci přímo ústavu. Cenu zájezdu je třeba uhradit bankovním převodem, na účet TJ Solidus č. 107-9318560287/0100  (v poznámce pro příjemce uveďte jméno účastníka, v případě placení za více lidí stačí zaplatit jedním převodem). V případě zájmu vystaví TJ Solidus fakturu pro zaměstnavatele rodičů dítěte. Kontaktujte, prosím, vedoucího zájezdu.

Pořadatel: Pořádá Turistický oddíl mládeže TJ Solidus. Kurz je pořádán dobrovolnými vedoucími na neziskovém základě, z čehož plyne, že ne vždy je vše na profesionální úrovni.

Spojeni během zájezdu: 724 698 016 - během zájezdu se budeme, jako tradičně dávat stručné informace na blog TOM Solidus. Fakt, že se některý den zpráva neobjeví neznamená, že máme nějaké potíže, ale spíše to, že nestíhám, není signál, nebo mám vybité baterie.

S případnými dotazy a nejasnostmi se prosím obraťte na mne.

ing. Jiří Dlouhý
tel:  724 698 016
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihláška